تبلیغات
بروشور خبری هفته - رهبر: صنعت علاقه‌ای به ارتباط با دانشگاه ندارد/ منطقی: مدیران سابق، نوآوری را در صنعت متوقف کردند
بروشور خبری هفته
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
در برنامه پایش مطرح شد
رهبر: صنعت علاقه‌ای به ارتباط با دانشگاه ندارد/ منطقی: مدیران سابق، نوآوری را در صنعت متوقف کردند

در یک برنامه تلویزیونی رئیس دانشگاه تهران درباره فارغ‌التحصیلان بیکار بخش کشاورزی، گفت: اکنون 80 هزار فارغ‌التحصیل به نسبت 4 سال گذشته افزایش یافته است؛ دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش ‌بنیان هوایی عدم ارتباط صنعت و دانشگاه را رقابتی نبودن صنایع عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: رهبر: صنعت علاقه‌ای به ارتباط با دانشگاه ندارد/ منطقی: مدیران سابق، نوآوری را در صنعت متوقف کردند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شب گذشته برنامه تلویزیونی پایش با موضوع اتصال صنعت و دانشگاه در ایران با حضور فرهاد رهبر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق و رئیس دانشگاه تهران برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای برنامه سؤالی از مخاطبان درباره اتصال صنعت و دانشگاه مطرح شد که 75 درصد مخاطبان دانشگاهیان را مستحق عملکرد بهتر برای اتصال صنعت و دانشگاه اعلام کردند.

در ابتدای این برنامه با بررسی نمودارهای مختلف شاخص‌های بازار، بازار سهام مورد بررسی قرار گرفت و یک ارتباط تلفنی با سعید شیرزادی، کارشناس ارشد بازار سرمایه و معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری برقرار شد.

شیرزادی با اشاره به اینکه در گذشته شاهد 2 موج افت شاخص و قیمت‌ها بوده‌ایم اظهار داشت: نوسان همواره جزء ذات بازار است و بازارهای مالی همچنان در نوسان هستند.

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که طی هفته‌های اخیر موجب ریزش شاخص بازار به میزان 2 هزار واحد شد، مصوبات مجلس در خصوص حقوق مالکانه معادن و نرخ 15 سنتی خوراک پتروشیمی‌ها بود.

شیرزادی با تأکید بر اینکه 2 صنعت سنگ آهن و پتروشیمی بیش از 50 درصد بازار را در اختیار دارد، گفت: تصمیمات اخیر مجلس تأثیر بسزایی در این 2 گروه داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سؤالی درباره شائبه دستکاری شاخص بازار و نوسان تصنعی آن تصریح کرد: عمدتاً در بورس‌های توسعه یافته دنیا، کنترل معاملات وظیفه نهاد ناظر است اما در شرایط فعلی سازمان بورس اوراق بهادار در نهاد ناظر باید به سرمایه‌گذاران کمک کرده و از انحراف بازار جلوگیری کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد بازارگردان و کنترل سیستم خودکار معاملات یکی از مواردی است که باید بورس تهران به آن نقطه برسد.

به گزارش فارس، در ادامه این برنامه تلویزیونی فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران در خصوص اتصال صنعت و دانشگاه و الزامات مربوط به آن تصریح کرد: تا زمانی که پول نفت داریم، نه صنعت به دانشگاه و نه دانشگاه به صنعت نیاز خواهد داشت بنابراین هر 2 گروه دانشگاهی و صنعتگران در این مقوله اتصال مقصرند.

رهبر با تأکید بر اینکه عمده سودآوری ما ناشی از نوآوری نیست گفت: این سودآوری بیشتر ناشی از سوداگری است و تغییر قیمت‌ها و ارزش بازارها، ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مادامی که سودآوری متکی به نوآوری نشود، هیچ پیش‌بینی دقیقی از بازار آینده نخواهیم داشت گفت: دانشگاه‌های کارآفرین و پژوهشکده‌های جامعه باید تولید ثروت کنند.

وی افزود: در دانشگاه‌ها اکنون علومی تولید می‌شود که تقاضا محور نیست بلکه عرضه محور است.

وی دولت، صنعت و دانشگاه را سه ضلع یک مثلثی دانست که باید با یکدیگر همکاری کنند گفت: دولت باید سیاست‌گذاری کرده و دانشگاه‌ها نیز بر مبنای نیاز صنعت به تولید علم بپردازند.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه چرخه آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها باید کامل شود گفت: یکی از اشکالات این چرخه استفاده غلط از بودجه است که نهایتاً منجر به ارتقای کیفیت در صنعت نشده است.

رهبر با اشاره به اینکه مسیر چرخش اعتبار در سیستم آموزش و پژوهش صحیح نیست گفت: در مدیریت پژوهش نیز مشکل جدی داریم در عین حال با وجود نهادهای پژوهشی بسیار، هنوز خلأ نهادی وجود دارد؛ در این میان وظایف را نیز تقسیم نکرده‌ایم و اینکه اکنون مدیریت کلان پژوهشی دچار آسیب جدی شده است.

وی با ارائه آماری از وضعیت فعلی فارغ‌التحصیلان کشاورزی تأکید کرد: اکنون 160 هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی بیکار در کشور وجود دارد که این میزان در 4 سال گذشته حدود 40 هزار فارغ‌التحصیل بوده است.

در ادامه این برنامه منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش ‌بنیان هوایی با اشاره به اینکه معمولاً ترکیب صنایع میزان نیاز به دانشگاه را مشخص می‌کند اظهار داشت: صنایع  در کشور ما به سه بخش تقسیم می‌شود که به عنوان مثال صنایع با فناوری پایین و نیاز دیرتر به تکنولوژی که حدود 70 درصد صنایع را تشکیل می‌دهد، نیاز کمتری به علم و تکنولوژی‌های جدید دارد.

وی با ذکر مثالی تأکید کرد: این صنایع اغلب با صنایع پایینی به فعالیت می‌پردازند که از جمله آنها صنایع مواد غذایی، پوشاک و لوازم ساختمانی هستند.

وی به بخش دوم صنایع که با فناوری‌های متوسط فعالیت می‌کنند اشاره کرد و افزود: گروه خودرویی، پتروشیمی، سیمانی نسبت به گروه اول نیازمند تغییر فناوری سریع‌تری هستند و بخش سوم نیز که حدود 1.5 درصد صنعت ما را شامل می‌شود بسیار بیشتر نیاز به دانشگاه خواهند داشت.

منطقی با تأکید بر اینکه اگر صنایع در گروه یک که 70 درصد را در اختیار دارند رقابتی باشند نیازمند خدمات دانشگاه خواهند بود گفت: صنایع با رقابتی شدن، به تولید ثروت بیشتری منتهی خواهد شد.

به گزارش فارس، فرهاد رهبر در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه حدود 55 کشور در دنیا، 80 درصد تولید علم و ثروت را در اختیار دارند گفت: 45 کشور دنیا نیز 0.67 تولید علم دنیا را در اختیار داشتند و جزو فقیرترین کشور هستند.

رهبر با اشاره به اینکه صنعت علاقه‌ای به ارتباط با دانشگاه ندارد گفت: یکی از دلایل این موضوع عدم رقابتی بودن صنعت است.

وی با اشاره به اینکه دولت باید اجازه دهد تا صنایع بخشی از مالیات را تحت نظارت خود در ارتباط با دانشگاه هزینه کند گفت: صنعت باید بخشی از مالیات را صرف نوآوری بر ارزش افزوده کند.

منطقی نیز در واکنش به سخنان رهبر تأکید کرد: در دیگر کشورها، تخصیص منابع بر اساس صنایع استراتژیک انجام دهد.

رهبر نیز گفت: در مدیریت و دیگر حوزه‌ها سیاست‌‌زده شده‌ایم تأکید کرد: با رودروایسی و عدم درک واقعیت کار به جایی نخواهیم برد.

منطقی نیز تأکید کرد: اغلب اقدامات در حوزه  کسب و کار عرضه ‌محور هستند.

منطقی نیز در سؤالاتی که از وی در خصوص عملکرد محرابیان وزیر سابق صنعت و نجم‌الدین مدیرعامل سابق ایران خودرو پرسیده شد، تأکید کرد: این افراد نوآوری را در صنعت متوقف کردند؛ وی همچنین از عملکرد نامناسب محبرابیان انتقاد کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 21 بهمن 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی